четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Фленсбург европски шампион, Лазаров се утеши со третото место

10402647_10152291161823666_6834994401128036344_n

Поврзани вести

Ракометарите на Фленсбург се сензационални победници во ракометната Лига на шампиони, откако во финалето на фајнл форот во Кел го совлада фаворизираниот Кил со 30:28 (14:16)

Голманот Матиас Андерсон, беше херојот на Фленсбург со извонредните одбрани (вкупно 22 од кои 12 во второто), кој целосно ги откажа ракометарите на Кил од можноста за титула.

Ова беше трето финале за Фленсбург во Лигата на шампионите, а во своето последно во 2007 година, кога се играше по системот два натпревари дома-гости, европскиот трофеј го загубија токму од Кил.

Исланѓанецот Арон Палмарсон, и покрај тоа што неговиот тим загуби во финалето доби утешно признание. Тој е прогласен за МВП на Фајнл форот во Келн.

Ракометарите на Барселона  во чии редови настапува македонскиот интернационалец Кирил Лазаров го освоија третот место, откако во малото финале на фајнл форото во Лигата на шампионите во Келн го совладаа Веспрем со 26:25

Рутенка со 11 погодоци беше најефикасен на натпреварот , а одлична партија одигра и Сармиенто со шест голови. Лазаров на овој натпревар постигна само три гола . Во таборот на Веспрем најефикасен беше Илиш со седум голови

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести