сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фондот за иновации и технолошки развој ги презентираше можностите за финансирање

Фондот за иновации и технолoшки развој има за цел промовирање и поттикнување на иновациска дејност, подобрување на пристапот до финансиски услуги за иновации, развивање на инфраструктура за иновации и технолошки развој.

tehnol1

Поврзани вести

Денеска пред наставно – научниот совет на Машински факултет Скопје, при Универзитетот Св.Кирил и Методиј Скопје беа претставени можностите за финансирање на Фондот за иновации и технолошки развојод страна на директорката, Јасмина Поповска.

На настанот присуствуваа претставници на Сојузот на Стопански Комори на Македонија (ССК).

Целта на ваквите настани е промоција на одделните финансиски инструменти за поддршка на иновациската дејност и приближување на условите за финансирање до потенцијалните корисници, како и поттикнување на заедничките проекти помеѓу универзитетите и бизнис заедницата. Исто така, Фондот апелира до студентите да побараат можност за реализација на нивните иновативни решенија, да аплицираат со свои проекти во Фондот и да се охрабрат да започнат сопствен бизнис.

Раководствата на овие два факултети ја поздравија иницијативата за финансирање на иновациите во Македонија и истакнаа дека оваа поддршка е особено добредојдена за пренесување на резултатите од научните истражувања во апликативни и комерцијални активности преку спин-оф компании.

Фондот за иновации и технолoшки развој има за цел промовирање и поттикнување на иновациска дејност, подобрување на пристапот до финансиски услуги за иновации, развивање на инфраструктура за иновации и технолошки развој и развој на партнерства помеѓу универзитетите, истражувачките центри и приватниот сектор во РепубликаМакедонија. Фондот ги поттикнува иновациите и нивното вклучување во главните текови во приватниот сектор (комерцијализација), за да изгради конкурентна економија основана на знаење.

Преку Фондот за иновации и технолошки развој, ќе се обезбедат средства за поттикнување на иновативноста кај компаниите преку пет финансиски инструменти, и тоа:

1. Кофинансирани грантови за start-up, спин-оф компании и иновации
2. Кофинансирани грантови и условени заеми за комерцијализација на иновации
3. Кофинансирани грантови за трансфер на технологии
4. Техничка помош преку деловно-технолошки акцелератори
5. Техничка помош за компании

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести