петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Формиран кабинетот на премиерот Давутоглу

16182mala

Последни вести

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу го именуваше неговиот нов кабинет, со неколку значајни промени од владата предводена од неговиот претходник, Реџеп Таип Ердоган.

Вицепремиерот Али Бабаџан, кој бил одговорен за економски прашања во последните кабинет ја зачува својата функција, исто како и министерот за финансии Мехмет Шимшек, министерот за економија, Нихат Зибекчи i и министерот за енергетика Танер Јилдиз.

Министер за европски прашања во заминување Мевлут Чавусоглу беше именуван за нов министер за надворешни работи, на местото на Давутоглу.

Ердоган, кој положи свечена заклетва како првиот народно избран за претседател на Турција на 28 август, го избра Давутоглу, од владејачката Партија на правдата и развојот за да го наследи како премиер. Во Турција, претседателот има претежно церемонијална улога, но Ердоган вети дека ќе направи промена на уставот со што ќе му бидат овозможени поголеми овластувања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести