четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Форс Индија и Заубер со заедничка жалба до ЕУ

Формула тимовите Форс Индија и Заубер поднесоа заедничка жалба до Европската Унија, поради како што се наведува, механизмите во Ф1 за донесување одлуки и распределба на приходи, кои се незаконски, неправедни и штетни.

Форс Индија и Заубер со жалба до Европската Унија

Форс Индија и Заубер со жалба до Европската Унија

Поврзани вести

Портпаролот на ЕУ, Рикардо Кардосо изјави дека жалбата е примена и ќе се разгледа во најбрз можен рок.

Оваа жалба треба да биде стимуланс и за помалите тимови, кои одамна се жалат дека немаат еднакви права со моќните гиганти во Ф1, што пак ги спречува да постигнуваат подобри резултати.

Најчитани вести