среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

ФОТО: Пендаровски си го сменил името, што ќе стане со државнотo име

stevo pendarovski

Поврзани вести

Според официјален документ од Собранието на Република Македонија од 2004 година името на  кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски било Стевчо Пендаровски.

Доколку името запишано во одлуката за именување на Пендаровски за претседател на Државната изборна комисија е точно, тоа значи дека тој во меѓувреме го променил своето лично име од Стевчо во Стево.

Доколку Пендаровски можел да го смени личното име, што останува доколку тој треба да одлучува за (не)промена на уставното име на државата.

IMG_6286

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести