понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ФОТО: Библиотеката на Тито прогласена за културно наследство

Богат и редок книжевен фонд

bibliotekata na tito

Поврзани вести

Народната библиотека на Србија минатиот месец донела одлука Библиотеката на Јосип Броз Тито да се прогласи за културно наследство од големо значење. Овој статус го стекна благодарение на својата културна, научна и историска вредност.

ex libris, autor Đordje Andrejevic Kun

Бројни вредни дела и значаен фонд, кои што се наоѓаат во Библиотеката се дел не само од југословенското, туку и од светското културно наследство.

Bibliteka Josipa Broza - Rezidencija u Užickoj 15

Оваа богата Библиотека има 11.162 наслови и околу 15.000 книги. Фондот е тематски различен и опфатени се дела од областа на историјата, уметноста, книжевноста, белетристиката, филозофијата, религијата, политиката.

Во Библиотеката може да се сретнат и стари и ретки книги, енциклопедии, речници, лексикони.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести