Свет

ФОТО: Бомбашки напад врз конвој на НАТО во Кабул

ФОТО:  Бомбашки напад врз конвој на НАТО во Кабул
Бомбашки напад врз конвој на НАТО во Кабул

Самоубиствен бомбашки напад е извршен денеска врз конвој на НАТО во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

Засега нема информации за човечки жртви. Неофицијално, во нападот се повредени најмалку тројца војници.

kabu1

Нападот бил извршен во југоисточниот дел на Кабул. Засега се уште никој нема преземено одговорност за нападот.

Ова е втор напад врз странски вооружени сили неделава.