среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Бразилско племе се брани од авион со копје

За прв пат гледаат авион, па се бранат со копје.

1

Поврзани вести

Станува збор за племе кое живее во прашумите на Амазон, а членовите од истото на авионот не му приредија ниту малку пријателско добредојде, туку му се заканија со своите копја.

Тие најверојатно немале никакви или имале многу мали контакти со надворешниот свет.

1

На фотографијата се гледа дека се опкружени со дрвjа од банана, а нивните колиби се прекриени со слама.

2

Владата на Бразил се држи до политиката да не контактира со нив, но ја заштитува нивната земја која ја загрoзуваат дрвосечачи, сточари и риболовци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести