четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ФОТО: Британски актер се бори на страната на Курдите против ИД

inrajtttttt_naslovna

Поврзани вести

Британскиот актер Мајкл Инрајт кој толкуваше неколку помали улоги во холивудски филмови им се придружи на курдските борци кои во Сирија се борат против џијадистите на ИД, пренесува АП.

Инрајт, кој се појави како морнар во едно од продолженијата на филмот „Пиратите од Карибите“ беше снимен на видеото објавено од страна на курдската борбена група, додека се бори против ИД заедно со нив.

enrajt_pirati

Во видеото објавено на Фејсбук страницата на Курдската народна заштитна единица, Инрајт вели дека ИД „е опасна за секое живо битие“.

inrajtttt_3

Тој апелира за оружје и медицинска помош за курдските борци наведувајќи дека тие се негови „хавали“ што на курдски јазик значи другари.

Најчитани вести