четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Чадот од израелските ракетни напади го претвораат во моќни слики

ppp

Поврзани вести

Неколкумина Палестинци сопствениот начин на тагување за мртвите го нашле во цртањето на слики кои тие ги гледаат во чадот кој се издига над градовите од израелските ракетни напади.

Сликите кои тие ги гледаат во овие насилни облаци од чад се обликувани од нивното искуство во Палестина- тие се полни со метафоричност која обично се поврзува со бунт, отпор и тага.

Нас ни преостанува само да се надеваме дека конфликтот меѓу двете страни ќе заврши што побрзо и дека повеќе нема да има жртви, особено не цивилни.

p1

p2

p3

p4

p5

p6

p7

p8

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести