вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 27

ФОТО: Четиригодишно дете пронајдено само во пустина, бегало од сириската војна

Bgs4AKoIYAECFXm_16x9_608

Поврзани вести

Припадниците на Обединетите Нации среде Јорданската путина пронашле четиригодишно момче со име Марван.

Момчето само одело низ пустината, а со себе имало пластична вреќа во која му биле неговите работи. Еј-Би-Си јавува дека момчето бегало од Сирија кон границата со Јордан. Се издвоило од група бегалци кои тргнале кон Јоран, а вработените во УНХЦР го вратиле детето на семејството.

HT_syria_crossing_mar_140217_16x9_608

ОН извести дека во Сирија од почетокот на конфликтот загинале 140.000 луѓе. Од земјатасамо од август лани побегнале два милиони луѓе. Бегалците засолниште најмногу барат во Јордан и Турција.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести