четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ФОТО: Црква изградена во дрво

a

Поврзани вести

Храмот Пресвета Богородица (Панагија) во Епир датира од пред 800 години.

Скромниот храм се наоѓа во само стебло на дрво и претставува место кое со векови наназад го посетуваат Албанци, Бугари, Срби и Романци.

a11

Иако дрвото се наоѓа на самиот магистрален пат, никој досега не се обидел да го отстрани.

a2

Според историјата жителите од ова место започнале да го почитуваат дрвото откако тоа преживеало неколку пожари во тек на војните и затоа го изградиле храмот и направиле фонтана покрај него.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести