четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Фото: Црвен Крст со градинката Кочо Рацин го одбележаа Денот на гладта

ckrst2

Последни вести

Црвениот крст и оваа година со повеќе активности го одбележува Денот на гладта 16 октомври.Една од нив беше соработката со градинката Кочо Рацин, чиишто дечиња имаа настап пред Спомен куќата на Мајка Тереза.

Праката со овој настан е децата уште од мали да се учат на хуманост, а родителите да ја зголемат свесноста за помош на другите, односно на оние на кои им е најмногу потребна.

ckrst

Децата рецитираа стихотворби, пееја и упатија порака за хуманост и љубов.Акцијата на Црвен Крст за помош на најзагрозените гласи „Сетете се и на нас“.

ckrst4

ckrst3

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести