понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ФОТО) Црвена узбуна, пожар со големина на Лас Вегас ја зафати Калифорнија

pozar

Последни вести

Преку седум илјади пожарникари од вчера постојано водат битка со огнената стихија која зафати површина од 140 квадратни километри недалеку од претстолнината на Калифорнија, Сакраменто.

pozar 1

Само 35 отсто од пожарот е угасен, а уништени се десетици домови. Огнот се заканува дека ќе проголта преку илјада куќи, доколку истиот не се локализира.

pozar 2

Очекуваниот ветер со брзина до 50 км на час кој сите толку го посакуваат, а метеоролозите прогнозираат за да ја пренасочи огнената стихија и помогне во гаснењето на пожарот, се уште го нема.

pozar 3

Шефот на калифорниските пожарникари, Скот Меклир изјави дека тие нема да чекаат и гледаат како пожарот ја голта Калифорнија.

pozar 4

„Имаме способни луѓе кои се подготвени за борба со огнот. Оваа ситуација е од најголем приоритет за државата, и искрено се надеваме дека сме дорасната за предизвикот,“ изјави Меклир.

pozar 5

Моментно преку седум илјади пожарникари водат битка со пожарот кој започна од 13 септември и тоа намерно подметнат во пределот Ел Доародо. Се заканува дека ќе уништи 21 илјада градежни објекти од кои половина се куќи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести