Свет

ФОТО: Духовите од Фукушима

ФОТО: Духовите од Фукушима

Светот ќе го памети март 2011 година, кога сведочеше за хоророт во јапонскиот град Фукушима. Силен земјотрес го погоди регионот, а потоа смртоносно цунами однесе се’ пред себе, бродови, автомобили, домови, но и несреќни луѓе кои му застанаа на патот.

Contaminated: After the cleanup exclusion zone lines will be redrawn allowing some people to move home, however others may need to wait five years to find out if they can go back

На 11-ти март 2011-та година земјотрес со интензитет од девет степени ја погоди Јапонија. Потоа следуваше катастрофално цунами со бранови високи и до 40 метри. Една од најголемите нуклеарни  катастрофи се случи во атомската централа Фукушима 1. Особено тешко таа ги погоди префектурите Ивате, Мијаги и Фукушима.

Unstoppable: The devastating wave was caused by a 9.0 earthquake, the most powerful ever to strike Japan, and killed nearly 19,000 people as it swept ashore

Повеќе од 20 илјади луѓе ги загубија животите или се’ уште се водат како исчезнати.  Половина милион луѓе останаа без покрив над главата.

Речиси  80.000 луѓе беа евакуирани поради катастрофата. TEПКO, сопственикот на фабриката и една од најмоќните компании во Јапонија, инсистираат на тоа дека ситуацијата е под контрола и во декември најави дека фабриката е сега во состојба на „ладно исклучување”. Потоа, започна акцијата на расчистување на погодените региони.

Abandoned: Tomioka town is another which falls inside the exclusion zone, put in place to try and contain the world's worst atomic crisis in 25 years

Операцијата за расчистување  на TEПКO вклучува поместување 400 тони ураниум од резервоарите во внатрешноста на реакторот број четири на побезбедна локација. Тоа се очекува да трае една година, и е крајно деликатен процес.

И три години по несреќата, радиоактивноста и натаму е секојдневие на голем број луѓе.

Во градот Намие на  повеќе од 20.000 поранешни жители им е дозволено да ги посетат своите домови, но само еднаш месечно со специјални дозволи,но  не им е дозволено да преноќат.

Devastated: One the nuclear cleanup has finished, it will be just the beginning for former residents of towns like Tomioka who must then repair their homes

Граѓаните, некогаш горди на моќната нуклеарна централа денеска ја обвинуваат за несреќа која ги расели од нивните домови. Нивниот град денеска е само рушевина, пишува британски Дејли Меил.  Многумина мора да чекаат и по пет, дури десет година за да дознаат дали нивните домови се безбедни, голема е веројатоста дека тие никогаш нема да се вратат во нив. Според Дејли Меил, тоа се градови на духови.

Long process: Moving the fuel is expected to take a year and is an extremely delicate process as it is prone to reigniting, but it will need to be done so that areas such as this hospital - pictured with wheelchairs outside - can be repopulated

Но, и покрај објавите дека е безбедно, ретко кој се врати на местото на несреќата која го потресе светот.