недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

ФОТО: Џихадисти од Македонија ослободени во замена на турски заложници

Како што пишуваат албанските медиуми во земјата, станува збор за Мухамед Зекир од Охрид и Бенјамин Ху од скопски Грчец.

jihadistislika

Последни вести

Турција и предаде 180 џихадисти, меѓу кои и двајца македонски државјани и двајца британски државјани, на групата „Исламска држава“ во замена за ослободување на заложниците киднапирани од турскиот конзулат во Мосул, објави британскиот весник „Тајмс“.

Во септември беа ослободени 49 турски државјани, кои беа киднапирани од турскиот конзулат во Мосул во јуни од борците на ИД

„Тајмс“ наведува дека меѓу разменетите џихадисти се британските државјани Шабаз Сулејман (18) и Хишам Фолкард (26). Весникот го добил списокот со имиња на џихадистите, меѓу кои имало и тројца Французи, еден Швеѓанец, еден Швајцарец и Белгиец и уште двајца од Македонија.

Како што пишуваат албанските медиуми во земјата, станува збор за Мухамед Зекир од Охрид и Бенјамин Ху од скопски Грчец.

Меѓутоа нема официјална потврда за тоа дека тие биле во групата која била разменета од страна на Турција и ИС.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести