вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Фото: Џихадистите уживаа во луксуз

1luksuz-dzihadisti500

Последни вести

Градот Рака стана престолнина на исламските фанатици откако ја формираа самопрогласената Исламска држава, но како што пренсува Дејли Меил јазот меѓу сиромашните жители на градот и богатите џихадисти е се поголем.

Додека сиромашните граѓани гладуваат, исламистите јадат во хотели со 5 ѕвезди, а за тоа сведочат и фотографиите на кои се гледа како џихадистите пливаат во базен на покривот од луксузен хотел.

Жителите на Рака преживуваат благодарение на побогатите сограѓани кои отвориле народни кујни. Болниците се затворени, а лекарите си заминале, па болните одат на лекување во Турција, а многумина од нив умираат по пат.

luksuz-dzihadisti500

– Откако стигнаа џихадисите, станаа елитна заедница. Добија убави куќи, луксизни возила и голема месечна плата. Многумина се ранети во борбите, додека по нив доаѓаат камиони кои ги носат на лекување, цивилите остануваат да лежат ранети, изјавил еден маж на Си Би Ес, кој се претставил како Абу Ибрахим ал Ркави.

Со цел да привлечат доброволци од Запад, џихадистите е сами ги објавуваат фотографиите на кој е прикажан луксузот на социјалните мрежи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести