вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фото: Џиновска туна од 260 килограми уловена во Ровињ

Tuna, foto 2

Последни вести

Матија Медаковиж и Озрен Божиж уловија туна тешка 260 килограми и долга 278 сантиметри на околу пет километри од Ровињ, Хрватска.

Обемот на туната е дури 173 сантиметри, а двајцата рибари се многу среќни поради уловот.

Tuna, foto 1

„Борбата траеше цели два ипол часа, но на крај успеавме да ја совладаме. Навистина е огромна“, рече Божиќ за ХРТ.

Оваа туна е најголемата туна досега уловена на овој дел од Јадранското море.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести