Балкан

ФОТО: Експлозија во Турција, најмалку 9 загинати

ФОТО: Експлозија во Турција, најмалку 9 загинати

Силна експлозија потресла утрово полициски пункт во местото Џизре во југоисточна Турција, а според пишувањата на светските медиуми има најмалку 9 загинати и 64 повредени.

Телевизијата НТВ јави дека возила на брза помош се испратени на местото на инцидентот од каде се издигнува огромен облак од чад.

eksplozija-turcija2

eksplozija-turcija1

eksplozija turcija

Џизре се наоѓа во провинцијата Ширнак што се граници со Сирија и со Ирак. Во таа област мнозинство се Курди.