вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ФОТО: Еве како Австрија се штити од поплави

51

Поврзани вести

Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин на одбрана од поплави. Оваа метална бариера се покажала како многу ефикасно и брзо решение за одбрана од поплави.

61

Овие метални бариери се поставуваат многу брзо отколку вреќи со песок и се многу поефикасни бидејќи не пропуштаа вода. Се поставуваат многу лесно и брзо но на терен е потребна подготовка во вид на дупки во бетон во кои што се поставува оградата.

81

Откако дупките се подготвени, оградата се поставува брзо. Може да се постави на ѕидови или на под, зависно од теренот.

91

Ваквата опрема може многу да помогне во градовите кои се изложени на чести поплави и може да спаси многу човечки животи и имоти.

101

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести