четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 16

ФОТО: Еве како изгледа Земјата од Марс

73673886352f49b3e639da170831590_640x400

Последни вести

Роверот „Кјуриосити“ конечно ја фотографираше Земјата од Марс, но нејзината „фотогеничност“ не е лесно да се процени.

НАСА овој четврток ја објави првата фотографија на Земјата што од Марс ја сними нејзиниот ровер.

„Кјуриосити“ Земјата ја снимил на 31 јануари со левата камера и тоа 80 минути откако на Марс падна ноќ.

„Човек со нормален вид кој стои на Марс лесно може да ги види  Земјата и Месечината како две различни светла ’вечерни ѕвезди’“, пишуваат од НАСА.

Фотографијата не е обработено, освен што од неа е отстранет отсајтот од космичкото зрачење. Фотографија во полна резолуцијата може да ја погледнете тука.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести