петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Еве кој се’ доби Оскар оваа година

oscars-best-pictur_2793087k

Последни вести

Дваесет и четири златни статуетките кои што се сон на секој кој барем еднаш се појавил на филм, ноќеска во „Долби театорот“ им беа доделените на најдобрите од светот на филмот за 2013 година. Меѓу оние кои прегрнаа „Оскар“ ноќеска се најде Џаред Лето, Кејт Бланшет….

Ви ја прикажувате целосната листа на добитници.

Најдобар филм – 12 години ропство

oscars-slave_2839835a

Екипата на филмот 12 години ропство

Најдобар актер во главна улога – Метју Меконахи (Dalas Buyers Club)

oscars-matthew_2839829a

Метју Меконахи во друштво на колешката Џенифер Лоренс позира со Оскарот

Најдобра актерка во главна улога – Кејт Бланшет (Blue Jasmine)

oscars-cate-57_2839834a

Секогаш фантастичната Кејт Бланшет ја освои статуетката за нејзината улога во фимот на Вуди Ален – Blue Jasmin

Најдобар актер во споредна улога – Џаред Лето (Dalas Buyers Club)

oscars-leto_2839825a

Лето – во една рака Оскар во другата Ен Хатавеј

Најдобра актерка во споредна улога – Лупитo Нјонг’о (12 години ропство)

oscars-lupita_2839827a

Лупито Нјонг’о триумфално со својата награда

Најдобар режисер – Алфонсо Куарон (Gravity)

Најдобар дизајн на костими – The Great Gatsby

Најдобра шминка и фризура – Dalas Buyers Club

Најдобар краток филм (анимиран) – Mr Hublot

Најдобар аниминиран фим – Frozen

Најдобар краток филм – The Lady in Number 6: Music Saved My Life

Најдобар документарен филм – 20 Feet from Stardom

Најдобар странски филм – The Great Beauty (Италија)

oscars-5_2839819a

Италијанскиот режисер го освои Оскарот за најдобар странски филм

Најдобри звучни миксови – Gravity

Најдобар звучно уредување – Gravity

Најдобри визуелни ефекти – Gravity

sandra-bullock-says-filming-gravity-made-her-depressed

Сандра Булок во улогата во Gravity

Најдобра кинематографија – Gravity

Најдобра филмска монтажа – Gravity

Најдобар продукциски дизајн – The Great Gatsby

Оргиналност – Gravity

Најдобра оргинална песна – Let it Go – Frozen


Најдобро адаптирано сценарио – John Ridley – 12 Years a Slave

Најдобро оргинално сценарио – Spike Jonze – Her

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести