Македонија

ФОТО: ГДОМ и 20.000 граѓани за избори, СДСМ против избори

ФОТО: ГДОМ и 20.000 граѓани за избори, СДСМ против избори

Околу 20.000 граѓани попладнево се приклучија на протестот организиран од ГДОМ против аболицијата на опозицискиот лидер Зоран Заев и екс – разузнавачот Зоран Верушевски.

По собирот пред зградата на Црвениот крст во 19 часот револтираните граѓани ќе се упатат пред седиштето на СДСМ каде мирниот протест треба да заврши.

Насобраните граѓани кои пружаат поддршка на ГДОМ, скандираат „сакаме избори“, додека на протестите на Сорос и СДСМ се слушаат извици кон полицијата „Убијци, убијци“.

Вчера протестот се одвиваше под паролата „Од судот се спасивте, од народот нема“.

gdom protest1

gdom protest2

gdom protest3

gdom protest4

gdom protest5