четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Гори во Мелбурн, десетици згради во пламен

Катастрофалните пожари се честа појава, поради рекордно високо температурите проследени со ветер.

melburn

Поврзани вести

Беснаат шумски пожари во Австралија, а пламените им се закануваат и на населените места.

Огнената стихија уништи над 40 илјади хектари шуми и друга вегетација, како и 20 куќи и згради. Пожарникарите и доброволците се обидуваат под контрола да стават околу 25 пожари во Викторија, а дел се шират и кон Мелбурн.

Најголемиот пожар беснее кај Килмор на околу 75 километри северно од Мелбурн. Противпожарните служби таму се борат со огнен фронт од вкупно 40 километри.

Members of the CFA put out smothering fires after a fast moving bushfire took out at least three homes in the Melbourne north east suburb of Warrandyte.

Засега нема информации за евентуални жртви.

Жителите сведочат дека нивните куќи „експлодирале“ во пламенот, а пожарникарите наведуваат дека спасиле околу 550 објекти во Кеилор, во близина на аеродромот во Мелбурн.

Пожарите што ја зафатија Викторија се најголеми во последните пет години, а стотици луѓе се евакуирани.

Катастрофалните пожари се честа појава, поради рекордно високо температурите проследени со ветер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести