понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Графит во Бања Лука меѓу десетте најдобри

mural

Последни вести

Неодамна завршениот графит кој краси една зграда во населбата Борик во Бања Лука се најде на четвртото место на листата „Десет најпопуларни улични уметности во ноември 2014“, која ја прави порталот Steet Art News.

Графитот е насликан во рамки на фестивалот Graffiti jam Flaster, а автори на делото се уметници од Белград и Загреб, кои осум часа дневно поминувале на скеле цртајќи го ова улично ремек дело.

За изработката им биле потребни 200 канти боја, а делото зафаќа површина од 180 метри квадратни.

 

Најчитани вести