вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ФОТО: Граѓаните се збогуваат со Мандела

Поворката со ковчегот со телото на Нелсон Мандела денеска ќе помине низ Преторија, седиштето на власта, каде граѓаните ќе можат да се збогуваат својот сакан претседателот.

South Africa Mandela Mourning

Поврзани вести

Полицајци на мотоцикли ја придружуваат поворката која тргна од воената болница во Преторија на зградата на Унијата, која порано била симбол  на расистичката бела власт. Кога Мендела ја презеде функцијата во 1994 година, тој ја превзема таа зграда и поради тоа таму и ден денеска е сместено седиштето на власта во Јужноафриканската република.

Foto: Beta, AP

 

Жителите на Преторија излегоа на улиците и ја пречекаат поворката со пеење песни од времето на борбата против апартхејдот. Тие му се поклонија на Мандела или Мадиба како шо тие го нарекуваа.

Foto: Beta, AP

 

Војниците ќе го внесат  ковчегот со телото во Мандела во специјална просторија во зградата на Унијата, која  претседателот Џејкоб Зума нареди да се подготви во вторникот, веднаш по смртта на Мандела.

 

Foto: Beta, AP

Денеска се очекува и неговите роднини и семејство да чекорат со поговорката, но е забрането снимање.

Ковчегот со телото на Мандела во сабота со авион ќе биде однесено во местото Куна, источно од провинцијата Кејп каде порасна најголемиот и најпожртвуваниот борец за човекови права и слобода на својот народ. Таму тој ќе биде закопан во недела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести