недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

ФОТО: Груевски и Јанкуловска во посета на критичните подрачја во Штипско

gruevski_stip (1)

Последни вести

Премиерот Никола Груевски и Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, денес попладнето беа во Штип. Во придружба на Министерот за транспорт Миле Јанакиески кој со градоначалниците од регионот и кризниот штаб оддржа состанок, тие беа во посета на Ново Село и штипско.

gruevski_stip (2)

Целта на посетата е директно да се запознаат со состојбата на терен по излевањето на браната Калиманци, во очекување на бран кој ќе ја излее река Брегалница. И понатаму критчни точки се во Чардаклија, Караорман, 8.ми ноември и Ново Село.

gruevski_stip (4)

Во штипско Ново Село, работат екипи на јавните претпријатија, на АРМ и полицијата како и бројни граѓани кои дојдоа да полнат вреќи со песок за да се заштита од бранот.

gruevski_stip (5)

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев ги повика сите граѓани, претставници на НВО секторот, на разни здруженија, на политички партии, без оглед дали се власт или опозиција, млади или стари, да излезат и да помогнат во справувањето со бранот.

stip_gruevskiii

Увид во состојбите во реоните погодени од обилните врнежи на терен извршија и останатите владини функционери.

stop500

Заменик-министерот за економија Христијан Делев го посети струмичко Василево заедно со пратеникот Васил Пешев и Ромео Тренов, а минситерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков ена терен во Новаци.

На терен е и вицепремиерот Владимир Пешевски, кој заедно со членот на Управниот Одбор на ЕВН Македонија Игор Гиевски и директорот на МЕПСО Синиша Спасов е во посета кичевско-дебарскиот регион.

Најчитани вести