петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ФОТО: Груевски на Велигденска литургија во Соборниот храм во Скопје

Претседателот на Владата, Никола Груевски со сопругата, денеска присуствуваше на светата Велигденска литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

gruevski-soboren

Поврзани вести

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата, Никола Груевски со сопругата, денеска присуствуваше на светата Велигденска литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

gruevski-soborna-1

„Овој прекрасен ден е темелот на нашата вера, нашето постоење и нашата иднина. Денес го празнуваме чинот кога нашиот БОГ ни даде можност на нас луѓето да сведочиме за неговите чуда, да учиме од неговата благост и да го следиме по неговиот пат. Велигден е празник и на семејството, на човечноста и на солидарноста, празник кој зближува и носи порака на заедништво, мир и разбирање. Ваквите вредности се темелот на развојот во било кое поле и во секоја област. Меѓусебното разбирање и почитта е енергијата која отвора можности и дава шанса за напредок“, посочи Груевски во честитката до поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан и до сите православни верници во Македонија и дијаспората.

soboren-hram

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести