ТОП,Македонија

ФОТО: Гужва на патиштата, на граничните премини се чека до половина час

ФОТО: Гужва на патиштата, на граничните премини се чека до половина час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На  граничните  премини нема задржувања подолги од половина час за влез и за излез од државата, информираат од АМСМ со напомена дека оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Поради сообраќајна незгода на патниот правец Гевгелија – Демир Капија кај тунелот Демир Капија, каде сообраќајот беше во прекин повеќе од 2 часа, од 00:20 часот истиот се одвива наизменично по една коловозна лента и во колона. Од МВР за Нетпрес информираат дека по 03.20 часот изутринава сообраќајот бил нормализиран.

Состојба на асообраќајот на наплатната  станица Велес-Градско
Состојба на асообраќајот на наплатната станица Велес-Градско

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Поради високите температури препорачуваме патување во раните утрински и вечерни часови. Правете почести одмори и конзумирајте повеќе безалкохолни пијалоци.

На регионалниот пат Р-2137 пред населено место Војшанци, поради деформации на мостот (за возила со вкупна маса над 5 тона) сообраќајот се пренасочува преку мост на река Вардар, врска А1 со Р-2137 (Демир Капија – Корешница – Војшанци).