вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

(ФОТО) Херој, се фрли во студената Морава за да ги спаси заробените деца

Спасената мајка со децата беше престрашена, бидејќи цела ноќ поминала со малите деца а никој немало во близина да и помогне.

heroj

Поврзани вести

Александар Ерац не можеше да дочека да стигне некои од спасувачките екипи, кои евакуирале други лица, туку самиот отиде по чамец во студената Морава за од населбата Грдица да ги извлече заробените деца

heroj 1„Постојано бевме во контакт со неколку семејства кои останаа дома, додека Морава ја поплавуваше Грдица. Не можев да чекам и сам отидов по чамец. Иако водата беше студена, сепак тоа не е ништо кога се работи за човечки живот,“ изјави Александар Ерац кој инаку е шеф на Канцеларијата за Косово и Метохија во Краљево.

Спасената мајка со децата беше престрашена, бидејќи цела ноќ поминала со малите деца а никој немало во близина да и помогне.

„Не можам да зборувам, цела ноќ размислував за децата. Не знаев што не чека утрото,“ изјави таа за Блиц.

heroj 2Во населбата Грдица поплавени се преку 300 домаќинства, околу 1500 луѓе се евакуирани, а спасувачките екипи со чамци константно доведуваат нови.Механизацијата е ангажирана во оваа населба и се поставуваат земјни бадеми за да се сопре подивенат Западна Морава.

Критично е во селата околу Краљево каде што има поплавени куќи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести