четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 47

ФОТО: Илјадници демонстранти пред Владата во Киев

ukraina-protesti

Поврзани вести

Илјадници поддржувачи на европската интеграција на Украина ја опколија утринава зградата на владата во Киев и покрај забраната на киевскиот Окружен административен суд, за спроведување на протестите на плоштадот „Независност“, пренесе „ИТАР – ТАСС“ .

Демонстрантите го блокираа сите влезови на зградата, го запреа движењето на транспортот покрај зградата на украинската Влада, а пред главниот влез биле паркирани над 10 автомобили со знамиња на Украина и на Унијата.

Учесниците на протестот им препорачуваат на вработените во Владата да се вратат во своите домови, бидејќи денес е прогласенанационален штрајк против политиката на власта.

Градската управа на Киев и синдикатниот дом се окупирани од демонстранти уште од вчера. Во синдикатската централа е лоциран штабот на отпорот, создаден од опозицијата и мал прес центар, каде се наоѓаат и пратеници од опозицијата.

Поранешниот министер за внатрешни работи, Јуриј Луценко, соопшти на митингот дека демонстрантите ќе ја држат Владата „под мирна опсада“.

Луценко ги повика демонстрантите да протестираат само пред зградата на Владата, но не и пред оваа на претседателската администрација, каде вчера имаше обиди да се пробие полицискиот кордон.

„Денес почнуваме да ја пишуваме историјата на нова Украина“, изјавил Луценко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести