петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

koce-ivanov500

Последни вести

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден и им посакаа многу здравје, среќа, љубов, духовен мир и меѓусебно почитување, пренесува МИА.

– Посакувам овие празнични денови да ги поминеме во духовен мир, семејна хармонија и слога, да им посветиме должно внимание и почит и да ги даруваме со многу радост и многу љубов нашите семејства, нашите пријатели, нашите соседи. Во духот на нашите традиции да ги почитуваме сите оние вредности што ни овозможиле да опстојуваме низ векови и да се соочуваме со сите предизвици. Христос Воскресе, навистина Воскресе, изјави претседателот Иванов.

1-500

Трајановски на граѓаните на градот Скопје и на Република Македонија им посака здравје, среќа, љубов и меѓусебно почитување.

2-500

– Христовото Воскресение е верба во животот, нека ни даде сила и поттик да го реализираме она што сме го замислиле, да оставиме што повеќе дела позади нас и да веруваме во животот. Воедно една порака дека животот е практично бесмртен. Што повеќе да има млади луѓе кои ќе го продолжат нашиот живот, додаде Трајановски.

3-500

5-500

4-500

Најчитани вести