вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 37

ФОТО: Јанкулоска во посета на повредените полицајци

4

Последни вести

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ги посети полицајците кои беа повредни од страна на насилните демонстранти во вчерашниот протест пред Влдата на РМ, пренесе Курир.

Повредени се вкупно 38 полициски службеници, од кои 6 биле задржани на лекување.

3

Агресивните и насилните демонстранти со камења, шишиња, шипки, јајца, домати и бекатон плочки удираа и фрлаа по полициските службеници.

По протестите, демонтрантите оштетиле седум службени возила, а од полициската опрема оштетени се 22 штита, 5 шлемови, еден елек, штитник за нога и една радиоврска. Освен тоа нанесена е штета на фасадата на Владата на Република Македонија, но демолирани се и стаклата на објектот на Радио Слободна Македонија.

 

Најчитани вести