недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

(ФОТО) Јужна Кореја: Девет студенти загинаа, а над 70 се повредени при колапс на покрив

koreazrtva

Поврзани вести

Трагедија во Јужна Кореја откако се сруши покрив во амфитеатар во градот Ѓенџу. При колапсот, девет студенти загинаа, а околу 70 се повредени. Властите стравуваат дека бројот на жртви ќе расте бидејќи 15 студенти се во критична состојба.

Спасувачите стравуваат дека уште најмалку 10 лица можно е да се останати затрупани под урнатините.

korea2

Првично беше соопштено дека  50 се затрупани и дека пожарникарите се подготвуваат да употребат тешка техника за да стигнат до евентуални преживеани.

Силната снежна виулица им пречи на спасувачите во операциите на вадење на преживеаните.

korea3

Во зградата каде се случи трагедијата , бил организиран пречек на студентите од прва година на Универзитетот за странски истражувачи во градот Пусан.

За време на инцидентот во зградата имало над 500 студенти. Многу од нив успеале да излезат сами.

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести