Свет

ФОТО: Јужна Африка го погребува најсаканиот син

ФОТО: Јужна Африка го погребува најсаканиот син

Ковчег от со телото на Нелсон Мандела обвиткан во државното знаме утринава го започна  своето последно патување.

Sombre: South Africa's current president Jacob Zuma sitting between Winnie Mandela and Graca Machel

Државниот погреб на светската политичка икона и борец против апартхејдот Нелсон Мандела, кој почина на петти  декември на 96-годишна возраст, почна утрово во селото Куну, каде што тој го поминал детството и каде живееше по повлекувањето од политиката.

Gathered to remember Madiba: South Africa's president Jacob Zuma (2nd left), Mandela's ex-wife Winnie Mandela (left), and the widow of Mandela, Graca Machel (3rd left), sit by his coffin

 

Вдовицата на Мандела,  Граса Машел пристигна на церемонијата и се движеше пред поворката на  нејзиниот сопруг. Спред традицијата, таа го превзема неговото тело.

Dignitaries: Prince Charles, right, arrives for the state funeral on Sunday

 

Околу 5000 лица, вклучувајќи ја и неговата поранешна сопруга Вини , принцот од Велс , Опра Винфри, Ричард Бренсон и американскиот активист за граѓански права Џеси Џексон , се дел од толпата која се сбра во Куну  за да се поздрави за последен пат со големиот Мандела, првиот црн претседател на Јужна Африка.

Mourners: US talk show host Oprah Winfrey, centre, her husband Stedman Graham, left, and English businessman Richard Branson, right, watching the funeral service

Сегашниот лидер на неговата сакана земја, Џејкоб Зума , и кажа на обожавателите на Мадиба, како што тие го нарекуваа, дека тој  беше и ќе остане „фонтана на мудроста, столб на силата  и светилник на надеж за сите оние кои се борат за праведен  и правичен  светски поредок“.

Меѓу присутните на погребот ќе бидат претседателите на Танзанија и Малави, премиерот на Етиопија, потпретседателите на Замбија, Иран и Никарагва и кралот на Лесото.

Respect: Candles are lit under a portrait of Nelson Mandela before his funeral. One for every year of his life

 

Погребот ќе биде мешавина од традиционални ритуали, христијански елелементи и оние кои го одликуваат погребот со државни почести.

Tradition: Mandela's grandson Mandla Mandela, right, watches as local chiefs escort the lion skin draped casket of former South African President as it arrives at the Mandela residence in Qunu

Традиционални ритуали како колење на вол, замотување на покојниот во  леопардова кожа,  и обраќање на постар член од семејството  до душата на починатиот  ќе бидат изведени утре за време на погребот на Нелсон Мандела.  Овие ритуали од традицијата на племето Коса, во кое припаѓа кланот на Мандела, Темба.

Погребот во селото Куну на североистокот на земјата, каде Мандела го минал детството, ќе биде мешавина од традиционални ритуали, христијански елементи и државни почести.

Display: The coffin of former South African President Nelson Mandela is seen draped in a South African national flag during his funeral in his ancestral village of Qunu

Според обичаите, телото на починатиот мора една вечер да остане во домот на семејството.

Во недела, член на семејството ќе му се обрати со зборовите „Мадиба, сега те погребуваме”.

Починатиот мора да биде замотан во специјална ткаенина, а кога станува збор за човек од рангот на Мандела, телото мора да биде замотано со леопардова кожа.

„Кога телото лежи таму, душата е се уште жива“, рече пречесниот Весли Мабуза, претседавач на Комисијата за промоција и заштита на правата на културните, верските и лингвистичките заедници на Јужна Африка.

Tribute: A military officer places the framed flag of South Africa on top of Mandela's coffin

Мандела ја предводеше мирната транзиција во Јужна Африка со префрлањето на власта од белото малцинство на црнечкото мнозинство во 90-те години на 20-от век, откако претходно во затвор помина 27 години.

A celebration of life: Mourners sing, wave their national flag and hold up posters of Mandela as they wait for his funeral cortège to appear

Мандела беше еден од највлијателните светски државници, но по повлекувањето од претседателката функција им ја остави политичката работа на своите наследници, а по 2004 година се повлече од јавниот живот на земјата и мошне ретко се појавуваше во јавноста.