петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фото: Како Град Скопје се справи со невремето?

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (2)

Поврзани вести

По невремето со силен ветер и обилни врнежи од дожд што го зафати Скопје вчера, во попладневните часови, екипите на Градот Скопје, на јавните претпријатија „Водовод и канализација“, „Паркови и зеленило“, „Комунална хигиена“, „Улици и патишта“ и на Противпожарната бригада веднаш излегоа на терен и ги санираа штетите.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (1)

„Се интервенираше на подзвозникот кај стоковната куќа „Мост“, на булеварот Алаксандар Македонски, на клучката кај хотелот „Континентал“, на булеварот Србија, на подвозникот на улицата Павел Шатев, во делови од општината Кисела Вода, на подвозникот на булеварот Киро Глигоров, на булеварот Гоце Делчев кај зградата на МРТВ, на улицата Финска во Маџари и во населбата Автокоманда“, се вели во соопштението.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (11)

Силното невреме вчера ги погоди источните делови од градот – општините Центар, Кисела Вода и Аеродром, дел од општината Чаир и општината Гази Баба.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (3)

Во Градот Скопје се пријавени поплави во повеќе домови, при што на исцрпување на водата интервенираа екипи на ЈП „Водовод и канализација“ и на Противпожарната бригада.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (6) (1)

Целосно се поплавени подрумските простории на средното училиште „Владо Тасевски“ во Аеродром, пријавени се оштетувања на покривите на повеќе објекти – индивидуални куќи и згради во Кисела Вода и во Аеродром. Оштетени се и голем број автомобили.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (7)

На повеќе локации во градот силниот ветер искрши и турна 39 дрвја, а искрши и многу гранки.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (9)

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, уште веднаш излезе на терен со екипите на јавните претпријатија и ги следеше активностите за расчистување на последиците од невремето на сите критични точки.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (8)

Екипите на Градот Скопје и денеска ја следат состојбата на терен и се мобилни зашто од УХМР повторно се најавуваат обилни врнежи од дожд.

Spravuvanje so posledicite od nevremeto (10)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести