понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ФОТО: Како изгледале проститутките пред 100 години

Погледнете како изгледале проститутките пред еден век

prostitutki pred 100 godini

Поврзани вести

Најстариот занает на светот од секогаш бил табу тема, но и предмет на фантазии и инспирација на уметниците. Така е и денес, иако идеалот за убавина постојано се менувал, а со самото тоа и изгледот на дамите кои се занимаваат со оваа работа.

Минатата година била објавена книгата „Белок: Фотографии од Сторивил“, во која што се поместени портрети од проститутки од 1912-та година во озлогласениот кварт Сторивил во Њу Орлеанс.

Каква магија се крие во еротските портери на дамите кои се занимавале со најстариот занает? Обидете се низ фотографиите од почетокот на 20-от век сами да дојдете до одговор на ова прашање.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести