петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Фото: Како ќе изгледа руската црква во Аеродром

c2

Последни вести

Рускиот православен храм, кој се уште се гради се наоѓа спроти салата „Јане Сандански“ во скопската населба Аеродром и ќе го носи името „Божјата Троичност Св. Тројца“.

c1

Инвеститор на храмот е рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко и неговото семејство, со поддршка од Македонската православна црква. Православниот храм се очекува да биде готов во текот на 2015 година, пишува Република.

c2

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести