вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фото: Како се случи сообраќајката кај Велешта

busss

Последни вести

Единаесет деца се здобија со телесни повреди од кои едно со тешки, во сообраќајната незгода што се случи попладнево на регионалниот пат Дебар-Струга во близина на струшкото село Велешта, јавува сајтот Охриѓани.

Според портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, несреќата се случила во момент кога мини автобус со струшки регистарски таблици, кој сообраќал и вршел превоз на патници на релацијата Лабуништа-Струга изгубил контрола над возилото и скршнал на спротивната-лева коловозна лента.

– Мини автобусот со предниот дел удрил во левата страна во моторно возило марка „Ивеко“ со скопски регистарски таблици. Осум патници се префрлени во Општата болница во Струга и кај нив се констатирани лесни телесни повреди. Двајца се пренесени во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид и за нив се уште се чека лекарскиот наод за карактерот на здобиените повреди, информира Димоски.

На местото на незгодата увид извршиле јавен обвинител од Основниот суд во Струга и екипи од Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај од Струга.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести