среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Карневалско лудило во Струмица

Карневалот во Струмица, маски и смеа!

karnaval

Поврзани вести

Традционално, пред Прочка, во Струмица се живее во духот на карневалот, креативни маски и неверојатна забава на улиците.

Синоќа, на главната вечер, над 2.500 живописни маски од 40-ина групи од Македонија, Турција, Бугарија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Албанија повторно донесоа карневалска магија по улиците на градот под Царевите кули.

Интернационалната поворка ја проследија илјадници посетители од земјава и регионот, а главниот дел од традиционалниот „Струмички карневал“ продолжи со целовечерна забава. Струмичките улостители, рестораните и кафулињата уште еднаш беа горди домаќини на реки од насмеани и маскирани луѓе.

ФОТО: Киро Попов, Утрински весник

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести