четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 36

ФОТО: Кинеската Атлантида – подводна атракција која го одзема здивот

Кинезите одлучија Градот на лавовите да го претворат во вистинска атракција за туристите нуркачи.

kinaaaa

Поврзани вести

Потопен за да се создаде вештачко езеро некогашниот град Ши Ченг, познат како Град на лавовите, денеска е вистинска подводна атракција, која туристите ја нарекуваат „Кинеската Атлантида“.

Градот Ши Ченг, некогаш бил културен, економски и политички центар на провинцијата Зејијанг, но властите решиле во 1959 година одлучиле на ова место да создадат вештачко езеро и хидроелектрана. На тој начин бил потопен и градот стар повеќе од илјада години, сместен во источниот дел на споменатата провинција.

Денеска, повеќе од пет децении подоцна, Кинезите одлучија Градот на лавовите да го претворат во вистинска атракција за туристите нуркачи.

Ки Фенг, претставник на локалната туристичка организација, го истакнува својот став дека Ши Ченг со текот на времето ќе се претвори во вистински туристички хит.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести