сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Кисела Вода се справува со штетите од големото невреме

Се отстрануваат паднатите дрвја, се санираат оштетените кабли, се одзатнуваат шахти...

kvkv

Последни вести

Општина Кисела Вода се справува со последиците од големото невреме кое го зафати ова подрачје.

Од вчера, кога започнаа врнежите, на терен се излезени тимови од општината предводени од градоначалникот Билјана Беличанец-Алексиќ, кои заедно со екипите на ЈП “Водовод и канализација”, ЈП “Улици и патишта”, ЈП “Комунална Хигиена”, Противпожарната служба, “ЕВН-Македонија”, другите јавни претпријатија во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување и Министерството за транспорт и врски, работат на санирање на штетите кои зад себе ги оставија силниот ветер и обилните дождови.

Се отстрануваат паднатите дрвја, се санираат оштетените кабли, се одзатнуваат шахти…

kvkv22

Кризниот штаб на општина Кисела Вода е активиран и подготвено и активно се следи состојбата околу  временските услови и евентуалните нови врнежи, со цел да се спречат нови штети.

kvkv33

-Посебно би сакале да се заблагодариме на градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, сите јавни претпријатија и ЕВН-Македонија кои веднаш одговорија на повикот на општина Кисела Вода за помош при расчистувањето на последиците од  вчерашното големо невреме кое зад себе остави голем број на паднати дрвја, поплавени улици и објекти, стои во соопштението од општината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести