ТОП,Македонија

ФОТО: Колони народ од повеќе страни се собираат пред Сoбранието

ФОТО: Колони народ од повеќе страни се собираат пред Сoбранието

Револтирани од аболицијата на опозицискиот лидер Зоран Заев и првоосомничениот во случајот „Пуч“ Зоран Верушевски колони од граѓани од повеќе страни на Скопје се упатуваат кон Собранието на Република Македонија, пренесува „Курир“.

gdom-sobranie-protest-1

 

Се помасовен станува протестот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) кој од 18:30 часот започна пред Парламентот.

gdom-sobranie-protest-3

Постојано се зголемува бројот на присутни граѓани кои излегоа да го изразат својот револт против аболицијата на Заев и Верушевски.