среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ФОТО: Креативни маски за Денот на шегата

Време е за подготвување првоаприлски шеги и маски.

maska

Поврзани вести

Утре светот ќе го прослави Денот на шегата, ден кога е дозволено за да се прават местенки, шеги и трикови, кога се лажат пријателите, кога се маскира за да се измамат насмевки.

Во најразлични земји од целиот свет, Денот на шегата се слави секоја година на 1 Април. Понекогаш го нарекуваат и денот на сите шегаџии. 1 Април не е национален празник, но секаде е признаен и се прославува како ден кога многумина прават разни шеги и будалштини.

Во Македонија традиционално се слави со големи паради и маскембали. Пред ден за децата, а вечерта е резервирана за возрасните.

Ако веќе немате одлучено што ќе се маскирате утре, еве неколку брзи и креативни идеи:

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести