сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ФОТО: Крваво море, традиционално убивање на китови на Фарските острови

На Фарските острови се’ уште се практикува традиција стара четири века, убивање на китови за нивната маст и месо.

kit

Поврзани вести

Секоја година на Фарските острови, протекторат на Данска, се убиваат китови поради нивното месо и маст.

Оваа страшна традиција ја фотографил американскиот фотограф, Бенџамин Расмусен од Деневер, кој го посети архипелагот ова лето за време на годишниот лов на китови. Тој вели дека татко му е од островите и дека како мал растел со месо од кит.

 

Grisly custom: The participants of the hunt cut the trapped critters' spinal cord, killing them instantly

Community affair: Men and women perform the traditional whale kill chant and dance before slaughtering whales at the Seaman's Day celebration in Klaksvík on August 21, 2010

Тој пишува дека видел ужасни сцени, крваво море, пискот и радувањето на мажите кои упорно ги убиваат невините животни. Потоа, месото и маста се делат меѓу жителите на заедницата.

Main course: The pilot whales' meat and blubber is divided up between everyone in the community

Фотографот вели дека оваа традиција, која е спектакл за островјаните, но за многумина е хорор. Но, тој верува дека оваа традиција наскоро ќе згасне, бидејќи младите генерации не се заинтересирани за убивање животни,

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести