вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фото: Ледено кралство се појави во Словенија

slovenija-planina-snegiv-08-630x420

Последни вести

Словенецот Марко Корошец, кој истакнал дека ужива со својот фотоапарат да овековечува интересни природни феномени, неодамна ја посетил словенската планина Јаворник.

По десетдневните обилни снежни врнежи и силниот ветар, Корошец наишол на магична глетка – се било покриено со бела снежна прекривка, а мразулците некаде достигнувале и висина од еден метар.

slovenija-planina-snegiv-01-630x432

slovenija-planina-snegiv-02-630x441

Снежната покривка веќе е присутна на речиси сите планини од регионот, меѓутоа во Словенија, снегот креирал неверојатен пејзаж.

slovenija-planina-snegiv-03-630x410

slovenija-planina-snegiv-04-630x424

slovenija-planina-snegiv-05-630x424

“Сакам екстремни временски услови и сум видел најразлични пејзажи, меѓутоа ова е многу повеќе од она што можев да го замислам”, изјавил Корошец.

slovenija-planina-snegiv-06-630x419

slovenija-planina-snegiv-09-442x630

Најчитани вести