петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

(ФОТО) Лева рака нема, со десната ги допре највисоките врвови

Имено, за од страв да не претставува опасност за другите, на своите искачувања не води никој, за да не ги загрозува ако нешто тргне на лошо.

raka

Последни вести

Хазардерот Кевин Шилдс на 35 години успеа да освои некои од најопасните врвови во Британија. Тоа можеби и не би бил толку голем подвиг, ако ова момче не е родено без една рака.

raka 1Овој Шкотлаѓанец од Ајершир кој на отворањето на Параолимписките игри имаше чест да го запали огнот на Бен Навис, е еден од најдобрите планинари од Велика Британија. За негова несреќа и покрај физичкиот инвалидитет боледува и од епилепсија.

Шилдс е роден со непотполно развиена лева рака, но никогаш не дозволувал тој деформитет да му биде пречка во животот, а последните 10 години со планинарење се занимава без ничија помош.

Имено, за од страв да не претставува опасност за другите, на своите искачувања не води никој, за да не ги загрозува ако нешто тргне на лошо.

Во својата намера да ги тестира своите физички и ментални граници, Шилд една деценија успешно одговара на сите предизвици, а неговите упорност и сила се воодушевувачки имајќи предвид дека стресните ситуации кај него предизвикуваат епилепсија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести