Македонија

ФОТО: Лице барано преку „Интерпол“ ги предводи протестите на СДСМ во Охрид

ФОТО: Лице барано преку „Интерпол“ ги предводи протестите на СДСМ во Охрид

Во новиот бран на протести на СДСМ преку таканаречената граѓанска платформа „Протестирам“, а платени со странски пари и преку фондацијата на Сорос во Македонија, имавме можност да видиме голем број на лица како ги поддржуваат и дивеат низ градовите.

Порталот „Курир“ потсетува дека лица со дебели криминални досиеја, познати бараби, насилници, проблематични членови на навивачки групи, луѓе кои се бараат за издржување казни се само дел од луѓето кои се појавуваат на протестите организирани од СДСМ и СОРОС.

minoski-2

Инаку на протестот во Охрид кој го организираа СДСМ и СОРОС во првите редови се појави лице кое се бара со интернационална потерница од „Интерпол“. Зоран Ниноски е 56 годишен активист на СДСМ кој се бара од обвинителството во Хрватска за издржување казна за измама во економско работење, односно проневера на пари.

minoski-1

Прашањето кое ја загрижува јавноста е дали министерот Оливер Спасовски кој воедно е сопартиец на бараниот Зоран Ниноски ќе се одважи и ќе го предаде на органите на „Интерпол“ или можеби ќе го остави и понатаму да ги предводи протестите на СДСМ и СОРОС во Охрид.