петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 1

ФОТО: Магичните бои на поларната светлина

polarna svetlina

Последни вести

501134_profimedia0200665952_ffФотографот Си Џеј Кејл од Хаваи ги издржа ниските температури за да ја забележи поларната светлина во текот на патувањето на Аљаска.

Преубавите бои на небото се нарекуваат „аурора бореалис“.

Поларната светлина настанува кога електроните забрзани од напон, се судираат со атомите во горните слоеви на атмосферата, при што се емитува атомски кислород.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести