вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Македонци учествувале во групна тепачка со Африканци во Перт

tepacka

Поврзани вести

Десетици млади Македонци учествувале во групна тепачка со доселеници од Африка во австралискиот град Перт.

tepacka

Тепачката била закажана преку Фејсбук. Како што пренесуваат австралиските медиуми во тепачката учествувале повеќе од стотина учесници кои брзо пресметката ја преселиле и по улиците на населбата, па полицијата интервенирала со повеќе возила.

tepacka1

 

tepacka2

Полицијата сеуште ги утврдува причините за овој немил настан, а македонската заедница во Перт и пошироко е шокирана. Кај Австралијанците, Mакедонците важат за мирен, чесен и работлив народ, јавува порталот „Шило“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести